Carcassonne – Bienvenue en France!

Pora na kolejną podróż… Tym razem wybieramy się do magicznego miasta w południowej Francji – Carcassonne! Każdy może zostać tu chłopem, zbójcą, mnichem, a nawet rycerzem – wystarczy odpowiedni kafelek. Zapraszamy zatem w podróż do Carcassonne…

Carcassonne_05 (910x1280)

Spis treści

Podstawowe informacje

Wiek: 8+ Gra ma na tyle proste zasady, że spokojnie można w nią grać z młodszymi grymlinami.
Liczba graczy: 2-5 Najwięcej interakcji występuje gdy mamy większą liczbę graczy. Gra w dwie osoby też potrafi przynieść frajdę. W dodatku Karczmy i Katedry  znajdują się pionki dla 6 gracza.
Czas gry: 30 – 45 min Czas gry zależy od tempa graczy, czasami potrafi się wydłużyć, szczególnie gdy gramy z dodatkami.
Cena: ok. 75 zł Jak na liczbę partii jakie rozegraliśmy w tą grę, to uważamy że nie jest to wysoka cena.
Przeznaczenie: Nadaje się zarówno jako gra ze znajomymi, jak i w gronie rodziny. Nie wymaga specjalnej wiedzy, jak większość gier imprezowych.

Przygotowanie do gry

Carcassonne_04Zasady gry są proste i każdy gracz przyswoi je w krótką chwilę. Są one spójne i nie pozostawiają niedomówień.

Carcassonne_03 (1280x980)

Problemem może okazać się wielkość stołu, gdyż plansza nie ma określonego kształtu i rozmiaru. Jej ostateczna wielkość zależy od tego jak się potoczy gra. Standardowy stół 80×60 cm powinien być jednak wystarczający.

Na czym polega gra

Carcassonne_061 (1280x679)Carcassonne to gra, w której gracze, poprzez dokładanie kafelek terenu, budują średniowieczne miasta, drogi oraz klasztory. Każdy z graczy w swojej turze losuje jeden kafelek terenu, a następnie dokłada go do planszy. Może także wystawić na planszę jednego ze swoich poddanych. Jeśli trafi on do miasta staje się rycerzem, na drogę – zbójcą, do klasztoru – mnichem, a na pole – chłopem. Po zbudowaniu pełnego miasta, zamknięciu drogi lub okrążeniu klasztoru innymi płytkami terenu poddany wraca do naszych zasobów, a my dostajemy punkty w zależności od wielkości miasta lub długości drogi. Za klasztor zawsze dostajemy 9 punktów. Posiadane Carcassonne_15-1 (1280x849)punkty zaznaczane są przez graczy na specjalnym torze punktacji.

Po użyciu ostatniego kafelka podliczone zostają punkty za pozostałych na planszy poddanych. Zwycięzcą zostaje gracz, który zdobędzie największą liczbę punktów. 

Dodatki i wersje

W tej recenzji opisywane jest pierwsze wydanie gry. Obecnie wydana została nowa wersja zawierająca dodatek Opat.

Do gry Carcassone zostało wydanych wiele dodatków. Każdy z nich wprowadza dodatkowe zasady i rozbudowuje grę, Oczywiście czas gry automatycznie się wydłuża. Dodatki można podzielić na 9 normalnych i mini. Poniżej przedstawiamy ich listę:

 1. Karczmy i Katedry
 2. Kupcy i Budowniczowie
 3. Księżniczka i Smok
 4. Wieża
 5. Opactwa i Burmistrz
 6. Hrabia, Król i Rzeka
 7. Katapulta
 8. Mosty, Zamki i Bazary
 9. Owce i wzgórza

Mini dodatki:Carcassonne_07 (1280x655)

 1. Maszyny latające
 2. Kurierzy
 3. Promy
 4. Kopalnie złota
 5. Mag i Wiedźma
 6. Bandyci
 7. Kręgi w zbożu – nie można go kupić osobno. W każdym z mini dodatków znajduje się po jednym kafelku, odrobinę rozszerzającym zasady.

Podsumowanie

Carcassonne_01 (1280x461)Gra Carcassonne to pierwszą  kupiona przeze mnie gra i mogę z ręką na sercu  powiedzieć, że są to dobrze wydane pieniądze. Mamy w domu podstawę i wszystkie wydane w Polsce dodatki.

Gra świetnie sprawdza się podczas spotkań ze znajomymi, ponieważ spokojnie można przy niej porozmawiać. Rodzinne imprezy to również dobry czas na tą grę, bo rozgrywka ciekawa jest dla młodszych i starszych graczy.

Wydanie gry jest na bardzo wysokim poziomie. Kafelki są wykonane z dobrych materiałów. Nie niszczą się w ogóle. Pionki poddanych wykonane są z drewna (Jupi!) i pomalowane w bardzo ładne kolory.

W trakcie gry mamy możliwość dużej interakcji z pozostałymi graczami, możemy pomoc lub zaszkodzić im w rozbudowie miast czy dróg. Podpowiadanie innym graczom jest również dozwolone!

Podsumowując, gra Carcassonne to świetna gra i powinna znaleźć się w biblioteczce Grymlina. Podstawowa wersja gry jest prosta i łatwo można nauczyć się zasad. Możliwość gry z różnymi dodatkami i mieszaniem kilku dodatków ze sobą daje dużą frajdę.

Zdecydowanie grę polecam Carcassonne mogę polecić każdemu!

Wady i zalety

Zalety Wady
 • duża różnorodność, kafelki w różnych kształtach,
 • drewniane pionki,
 • dobra jakość wykonanych elementów gry,
 • duża ilość dodatków rozbudowujących grę,
 • przyjemna szata graficzna
 • podstawowa wersja gry potrafi się po jakimś czasie znudzić, ze względu na mniejszą (w porównaniu do gry z dodatkami) możliwość ruchów,
 • brak worka do losowania kafelków w trakcie gry. Worek dostępny jest dopiero w drugim dodatku Kupcy i Budowniczowie.

Komentarze

Gosia
Gosia:
Grę Carcassonne kupiłam kilka lat temu skuszona pozytywnymi ocenami poziomu interakcyjności. Pomyślałam wtedy, że jeśli rzeczywiście będzie on podobny jak w Osadnikach, to rewelacyjnie! Niestety mimo, że gra jest w pewien sposób przyjemna, to jednak była dla mnie rozczarowaniem. Rozgrywka nie jest porywająca, rzeczywisty poziom interakcji graczy zostawia dużo do życzenia i gdyby nie dodatki, to nie wiem, czy grałabym w nią kilka razy (swoją wersję gry sprzedaliśmy, żeby zainwestować w Żeglarzy). Owszem, można przy niej porozmawiać (nie jest bardzo angażująca), ale nie liczcie na wielką adrenalinę i możliwość taktycznego spełnienia. Ponadto gra jest dość droga - sama podstawa tania nie jest, a każdy dodatek przecież też kosztuje.

Spiel des Jahres 2001? Niemcy mają średnie poczucie humoru. 😉


Pawel1.png
Paweł:
Carcassonne to jedna z ciekawszych pozycji jakie mamy w naszej biblioteczce. Co prawda bardzo rzadko gramy tylko w podstawową wersję, ale zdecydowanie jest to gra, która spodoba się większości graczy.

Oprawa graficzna jest dużym atutem tej gry. Kafelki są dobrze wykonane i mimo, że rozegraliśmy już wiele partii nadal są one w stanie idealnym. Dodatkowo drewniane pionki (mepele) dodają grze klimatu.

Podsumowując gra warta swojej ceny. Dzięki dużej ilości dodatków nie nudzi się i pozwala na dobrą zabawę na wiele wieczorów.

Polecam!
Dominik
Dominik:
Polecam obejrzeć zdjęcia z Carcassonne w najbardziej popularnej wyszukiwarce internetowej. Kiedy to zobaczycie, dojdziecie do wniosku, że wszystkie teksty typu "Ta miejscowość to "Polskie Carcassonne"" są mocno naciągane!

Wracając do gry planszowej, mam mieszane uczucia. Przede wszystkim Carcassonne zasługuje na "taryfę ulgową" ponieważ jej popularność i przyjazność dla nowych graczy pomaga promować gry planszowe! Dodatkowo gra jest w dobrej cenie. A co najważniejsze ma niespotykana mechanikę i możliwość dodania ciekawych dodatków (oczywiście opisujemy w tym momencie główną grę, ale ważnym czynnikiem jest sama możliwość dołączenia dodatków).

Niestety, mimo że koncepcja budowania mapy przez graczy podczas gry jest unikalna i wydaje się świetna, gra nie zmusza i nie wynagradza kooperacji, więc każdy z graczy buduje mapę "pod siebie". Niestety w tym momencie gra gubi zarówno swój najmocniejszy punkt jak i rujnuje jedyny moment w którym mogłaby wystąpić ciekawa kooperacja między graczami. Oczywiście, można powiedzieć, że to przez graczy, ale przecież gracze zachowują się tak jak zwykle - chcą wygrać! Autorzy gry powinni to przewidzieć! Jeśli gracz nie ma interesu aby "zamknąć" innemu graczowi miasto albo przedłużyć drogę i to we własnym ruchu, to tego nie zrobi! Wyraźnie w grze brakuje zasobów/waluty która umożliwiłaby handel i pewną kontrolę nad rozgrywką. Jeśli już jesteśmy przy rozgrywce. Gra w mojej opinii jest bardzo losowa. Gracz nie ma na ręce większej ilości kafelków i nie może handlować, więc nie planuje swojej taktyki. Gracz w każdym ruchu przystosowuje się do sytuacji w zależności od tego co wylosuje. Jeśli kafelek nie pasuje do planu, a gracz nie ma interesu w pomocy innym graczom, kładzie kafelek gdzieś na uboczu, a ruch jest frustrująco bez znaczenia... Dodatkowo wykorzystanie pionków jako "rolników" na mapie jest ogromną inwestycją o nieokreślonych, a wręcz losowych profitach. Dla mnie ilość punktów otrzymanych za rolnika za każdym razem była zaskoczeniem w końcu mapę w 75% budują inni gracze... (w przypadku gry w 4 osoby).

Wygląda na to, że chęć uproszczenia rozgrywki zniszczyła niesamowity potencjał drzemiący w tej grze. Chociaż jakkolwiek dziwnie by to nie zabrzmiało, gra jest warta swojej ceny i tego aby w nią zagrać.
Bestie[Chmurka]: Mapku, czy ty zasnąłeś? Zasnąłeś na posterunku?
[Mapo]: Chmurko, przepraszam ale wiesz... Grymliny znowu grają w Carcassonne!
[Chmurka]: Miałeś jedno zadanie! Pilnować aby nie wychodzili z pokoju, kiedy ja obmyślam plany podboju świata!
[Mapo]: Miałem plan aby w sytuacji kryzysowej wskoczyć na stół i zrzucić kilka kafelek! Ale oczka same mi się zamknęły...


Tłumaczenie na ludzki: Dominik

Ocena gry Carcassonne

Losowość: 6,5 / 10

Interakcja: 6,1 / 10

Złożoność: 3,8 / 10

Ocena główna:  5,9 / 10

1 thought on “Carcassonne – Bienvenue en France!

 1. Pingback: Wyjątkowy grymliniasty poradnik prezentowy - Grymliny.pl

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.